Toscakaka är ju faktiskt en klassiker och en storfavorit på kakfatet. Men oftast ser man den med mandelspån i toscatäcket och det tycker jag är lite trist. Det blir ju hur mycket godare som helst att använda hela nötter, gärna olika sorter och gärna saltade och rostade. Det går bra att använda i stort sett vilka nötter (och frön, tex solrosfrön) som helst och att ta det man gillar men jag brukar rekommendera att inte använda paranötter eftersom jag tycker att de får en konstig bismak när de har varit inne i ugnen.
Toscakaka
150 g smör
3 ägg
2,25 dl strösocker
3 dl vetemjöl
1,5 tsk bakpulver
1 tsk vaniljsocker
0,75 dl mjölk
Toscaglasyr
150 g smör
1,5 dl strösocker
3 msk mjöl
3 msk mjölk
3 dl blandade nötter
- Smält smöret och låt det svalna.
- Vispa ägg och socker till en ljus och fluffig smet.
- Blanda mjöl, bakpulver och vaniljsocker och sikta ner detta i smeten. Blanda. Tillsätt mjölken och smöret och rör till en smidig smet.
- Häll upp smeten i en smord och bröad långpanna 20 x 30 cm.
- Grädda i mitten av ugnen i 175 grader 20 – 25 minuter.
- Gör toscaglasyren medan kakan står i ugnen. Smält smöret och blanda ner socker, mjöl och mjölk. Låt koka upp under omrörning så att det tjocknar.
- Blanda ner nötterna och låt toscan koka upp.
- Ta ut kakan när tiden är inne. Bred ut toscaglasyren på kakan och ställ in den i ugnen igen i ca 10 minuter tills toscaglasyren börjar få färg. Kolla även med en sticka i själva kakan så att den är färdig.
- När kakan kallnat skärs den i rutor.