Bilfluffins

Hurra, hurra, hurra, hurra! I dag fyller … och gott hela fyra år! Och det ska vi fira. Det har blivit en hel del recept genom åren och faktiskt är mitt allra första recept, Blåbärsmarinerad kyckling fortfarande det näst mest visade av alla här på … och gott. Förstaplatsen verkar dock ganska ointaglig och innehas av Chokladtårta med apelsinfyllning. Båda recepten är två av mina egna storfavoriter så det är jättekul att även ni hittat dem.

En fyraåring är ju i allra högsta grad ett barn men en fyraårig blogg får man väl anse vara ganska så mogen. Så vad passar bättre än att fira med lite mogen barnslighet i form av fluffins. De har ett moget inre genom en saftig mandelkaka och ett ganska så moget yttre med spritsat fluff och pärlor. Men där gömmer sig även barnslighet i form av favoritgodiset bilar. Själva fluffet är gjort genom att smälta bilar i grädde som sen fått kallna och därefter vispats upp till ett härligt puffigt fluff.

Bilfluffins

Bilfluffins – Foto: Britt-Marie Knutsson

ca 12 st

Fluff
3 dl vispgrädde
60 g bilar

Muffins
3 ägg
3 dl strösocker
2 dl  vetemjöl
1,5 dl mandelmjöl
2 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
1,5 dl vatten

Dekoration
sockerpärlor
bilar

  • Börja med fluffet: Värm ungefär två tredjedelar av grädden nästan till kokpunkten men det får inte koka.
  • Sänk värmen och blanda ner bilarna. Rör tills de smält.
  • Låt svalna något och blanda i resten av grädden. Sätt in i kylen tills det är riktigt kallt.
  • Vispa ägg och socker ljust och poröst.
  • Blanda vetemjöl med mandelmjöl, bakpulver och vaniljsocker. Vänd ner i smeten.
  • Häll i kallt vatten och rör om. Låt smeten stå och svälla en stund.
  • Fördela smeten i muffinsformar. Jag har använt en silikonform med avlånga fördjupningar som är avsedd till Financierer men det fungerar minst lika bra med helt vanliga muffinsformar.
  • Grädda kakorna mitt i ugnen 200 grader ca 15 minuter. Låt kallna.
  • Vispa upp den kalla bilgrädden till ett fluff och för över till en tyllförsedd spritspåse. Spritsa fluff på kakorna och dekorera med sockerpärlor och godisbilar.
Bilfluffins

Bilfluffins – Foto: Britt-Marie Knutsson

Bilfluffins

Bilfluffins – Foto: Britt-Marie Knutsson

Annons

2 reaktioner på ”Bilfluffins

  1. Pingback: Och gott fyller 5 med Chokladpavlova! | ochgott

  2. Pingback: Ingefärskaka med kolafluff och jordnötter | ochgott

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.