Toscakaka med röda vinbär

Snart är det slut på min sex veckor långa semester och det är med sorg i hjärtat jag återvänder till jobbet om några dagar… 😦 Som vanligt har tiden gått alldeles för fort och det känns som om det var förra veckan jag hade hela semestern framför mig. I Småland har jag varit i två omgångar men inte blev det fixat så mycket som jag tänkt mig, men jag har i alla fall hunnit med en del. Midsommar firade jag i tre dagar hos Annika på hennes lantställe. Jag har målat min hall i lägenheten och fått levererat både ny garderob och ny skrivbordsstol. Och så var jag ute på vift i en vecka i Stockholm och Uppsala. I Uppsala var jag och hälsade på min faster som trots sina 93 år på nacken är en sprudlande kvinna med minnet nästan helt i behåll. Och dagarna i Stockholm med min kusin fylldes av bland annat besök på Roy Fares café Mr Cake, strövtåg på Djurgården och en båttur ut till Vaxholm. Och där på Vaxholm, på deras hembygdsgårds café möttes vi av den mest digra kakbuffé jag någonsin sett! Där fanns i stort sett allt… eller i alla fall säkert trettio olika sorters kakor. Helst hade jag ju velat smaka på det mesta men valet föll till slut på en toscakaka med hallon och den smakade fantastiskt. Nu ville jag ju inte härma till 100% och här i trädgården finns några vinbärsbuskar som är fulla av bär så det var ganska givet att det fick bli en vinbärstoscakaka istället. Och den blev minst lika fantastisk!

Toscakaka med röda vinbär - Foto: Britt-Marie Knutsson

Toscakaka med röda vinbär – Foto: Britt-Marie Knutsson

Toscakaka med röda vinbär

150 g smör
3 ägg
2,5 dl strösocker
3 dl vetemjöl
1,5 tsk bakpulver
1 tsk vaniljsocker
0,75 dl mjölk
2 dl röda vinbär

Toscaglasyr
150 g smör
1,5 dl strösocker
3 msk mjöl
3 msk mjölk
100 g mandelspån

  • Smält smöret och låt det svalna.
  • Vispa ägg och socker till en ljus och fluffig smet.
  • Blanda mjöl, bakpulver och vaniljsocker och sikta ner detta i smeten. Blanda. Tillsätt mjölken och smöret och rör till en smidig smet.
  • Häll upp smeten i en smord och bröad långpanna 20 x 30 cm.
  • Fördela vinbären ovanpå smeten, de kommer att sjunka självmant under gräddningen.
  • Grädda i mitten av ugnen i 175 grader 20 – 25 minuter.
  • Gör toscaglasyren medan kakan står i ugnen. Smält smöret och blanda ner socker, mjöl och mjölk. Låt koka upp under omrörning så att det tjocknar.
  • Ta av kastrullen från värmen och blanda ner mandelspån.
  • Ta ut kakan när tiden är inne och känn på den så att den har börjat att stabiliseras. Bred ut toscaglasyren på kakan och ställ in den i ugnen igen i ca 10 minuter tills toscaglasyren börjar få färg. Kolla även med en sticka i själva kakan så att den är färdig.
  • När kakan kallnat skärs den i rutor.
Toscakaka med röda vinbär - Foto: Britt-Marie Knutsson

Toscakaka med röda vinbär – Foto: Britt-Marie Knutsson

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.